Jdi na obsah Jdi na menu
 


UDÁLOSTI VE ŠNEČÍNU:

SEZONA 2009

5.5.2009 - zatímco šnečí stařešinové odpočívají ve výběhu, několik malých plamatek se vydalo na cestu za novým domovem-tentokrát putují do Příbrami spolu s páskovkou Liteou. Věřím, že budou dělat novým majitelům radost :-) 

Obrazek

  

13.4.2009-koněčně máme většinu šneků na noze. Letošní zima se bohužel neobešla bez obětí-Justýnka a Bohuslav nepřečkali kruté mrazy, několik dalších šnečků je nezvěstných-možná se potulují někde mimo šnečín. Velkou radost mám z mláďátek plamatek lesních, kterých je opravdu hodně-tolik, že jejich počet musíme o něco snížit. Nechybí nám ani malé páskovky a hlemýždi zahradní.

Obrazek

SEZONA 2008

18.11.2008-Šnečín Radula byl kompletně zazimován. Většina ulitnatců už spí. Doufáme, že v pořádku přečkají letošní zimu...

5.11.2008 - dnes k nám dorazil hlemýžď kropenatý jménem WHO, který se do ČR dostal v krabici se zbožím z Anglie. Who se dostal k panu Markovi Š., kterému patří velký dík za to, že se o hlemýždě postaral a předal ho Šnečínu Radula. 

Obrazek

WHO

18.9.2008 -smutnou zprávou je, že dnes uhynul šnečí stařeček Var. Důvodem byl nejen pokročilý věk, ale pravděpodobně také první ranní mrazy :-(

Příjemnou informací ale je, že k nám dnes dorazila páskovka žíhaná Korálka a čtyři mláďátka jejího druhu, všichni v pořádku, živi a zdrávi. 

Děkuji Pinkgoblin za to, že nám šneky svěřila :-)

Obrazek

Obrazek

Korálka

16.9.2008 - ze SFHaB k nám dorazily 4 krásné suchomilky obecné.

15.9.2008 - dvě plamatky lesní vyrazily na cestu až do Hodoníské Snailfarm u Honzika a Berika. Jsem přesvědčena, že budou v dobrých rukách, jak se jim daří se jistě dočteme na internetových stránkách šnečína.

Obrazek

28.8.2008 - s potěšením oznamujeme, že se podařilo odchovat 10 plamatek lesních po našich chovných stařečcích Cloudy a Forrestovi II. Fotografie v rubrice "Naše odchovy".

16.7.2008 - Radegast změnil majitele, nadále však zůstává ustájen v našem chovu :)

Obrazek

14.7.2008- Šnečín Radula se má k světu, plžíci jsou díky deštivému počasí aktivní a chov se rozrůstá.Máme asi 60 malých přírustků, všechny informace najdete v rubrice NAŠE ODCHOVY.

Obrazek

Litea rozhodně nevypadá na to, že je rodičem více jak 100 šnečat :)

Obrazek

Musíme se taky pochlubit loňskými mláďatky, která rostou jako z vody.

Na fotografii je Rarita při ranní procházce.

26.6.2008-   vzhledem k vysokým teplotám byla šnekům napuštěna (cca 1cm kvůli mláďatům :) plastová nádoba o průměru 50 cm, ve které večer ožili všichni vedrem znavení ulitnatci. Koho už koupel omrzela, mohl se odplazit na mělčinu vytvořenou natrhanými trsy trávy.

Obrazek

Žofinčina ulita se brzy zahojila.

Proběhla také kontrola a přeznačení všech obyvatel Šnečína, u Žofie byla nalezena prasklina v nově narostlé části ulity.

19.6.2008-dnes vám přinášíme nové informace o odchovech v Radule-bohužel se opět nezdařilo odchovat plamatky lesní a Rozárčina snůška popraskala. Dobrými zprávami ale je, že včera nakladla vajíčka Ovidie a Sunshine, dnes dokončili kladení Péťa a Dunlop+VYLÍHLO SE PLNO NÁDHERNÝCH PÁSKOVEK :)

8.6.2008-Rozárie nakladla dnes odpoledne vajíčka. Brzy se tedy můžeme těšit na mláďátka po Rozárce a Rudolfovi.

23.5.2008-konal se turnaj pořádaný Šnečínem Radula (více v rubrice Naše závodění).

20.5.2008 - Dnes byla prokypřena půda ve výběhu a zasazeno několik nových rostlinek. Dále se pokračuje se zvykáním mladé Žofinky na ruku, dnes zkoušela i přelézání překážek.

Obrazek

Radula zase o něco zelenější...

Obrazek

Doufáme, že vás brzy budeme moci seznámit s Dunlopovými a Chelsininými potomky.

19.5.2008 - Přípravy na očekávané závody vrcholí. Byla vystavěna závodní dráha a trénink na ní probíhal s Žofkou a Amálkou.

Obrazek

Obrazek

Další fotografie dráhy a výběhu ZDE

6.5.2008 - Dnes byl do šnečínu zasazen salát a kedlubna. Doufáme, že se nám z malých výhonků podaří vypěstovat alespoň o něco větší rostlinky a udělat ze šnečího domova šnečí ráj. Nevíce pravděpodobné ale je, že budou obě zaseničky bez okolků do rána zkonzumovány nenasytnými ulitnatci. 

5.5.2008 - První letošní procházka s Amálkou a Gappou, výstavba vedlejší ohrádky pro šnečky (travnatý podklad, špalky).

Obrazek

3.5.2008 - Po dlouhém očekávání dnes nakladla Cloudy vajíčka. Nyní se těšíme na Forresta, který nám nadělí další malé plamatky, blíže uvedeme po vylíhnutí v Našich odchovech. Doufáme, že tentokrát budou miminka v pořádku-z loňských snůšek nepřežilo ani jedno mláďátko, takže je atmosféra v Radule napjatá čekáním jak kšandy :D

3.4.2008 - K mému velkému potěšení už je většina šnečků z Raduly vzhůru a začíná žít normálním životem:

Obrazek

Forrest a Cloudy se dnes odpoledne rozhodli založit rodinu. Jako první mláďátka se tedy letos pravděpodobně vylíhnou plamatky lesní.

Obrazek

 Všem přes zimu pořádně vyhládlo.

31.3.2008 - Krásné počasí vyloudilo většinu obyvatel šnečína. Marlenka byla konečně vypuštěna mezi "své".

Obrazek

10.3. 2008 - Šnečín Radula začíná ožívat, probouzet se začínají první páskovky, plamatky a dokonce se probudilo jedno hlemýždí mládě. Šnečí rok letos začíná opravdu brzy!

 Obrazek

Marlenka se uzdravila natolik, že bude v nejbližší době vypuštěna mezi ostatní šneky do výběhu.

22.1.2008 - Marlenka se každým dnem zlepšuje, dokonce se už vydala na prohlídku nově zařízeného terária. Je mnohem aktivnější a živější!

21.1.2008-  - Marlenka se dnes konečně pustila do salátu. Sice se k potravě ještě nedoplazí (musí se na ni položit, je přeci jen ještě slabá), ale je to úspěch, protože dnes konečně chvilku lezla na kraji jedné stěny. Oproti šnekům, jaké znám, je to pořád hrozný stav, ale lepší se a to je hlavní.

20.1.2008 - jak vidíte, šneci jsou opravdu nevyzpytatelní tvorové, kteří nám dokáží připravit nejedno překvapení-a jedním z nich je právě zařazení nového českého plže do chovu v nejchladnější části roku, v lednu. 20.ledna byla v příkopu po oblevě nalezena páskovka hajní snažící se dostat z důlku, který jí byl pravděpodobně zimovištěm. Přestože rtuť teploměru dosahovala k 5-6°C, neváhala opustit úkryt a nejspíš se domnívala, že je jaro. S udivením jsem hned pořídíla pár fotek. Nikde nebylo vidět jediné šnečí nohy, svěřenci v Radule spali tvrdým zimním spánkem. Nevím, co přimělo zrovna tohoto malého ulitnatce k odzimování, ale zdálo se, že je na pokraji svých sil. Byl podvečer, mírné šero a teplota pomalu klesala. Páskovka mi připadala celá ztuhlá, když konečně popolezla, belhala se mezi trávou neskutečně pomalu a namáhavě. Vzala jsem ji tedy do ruky a pokusila jsem se ji zahřát. Trochu pookřála a teplo jí zřejmě dělalo dobře. Něvěděla jsem co mám s tím malým tvorečkem dělat, ale nechat jsem ho tam nemohla. Narychlo jsem zařídila terárium na mláďata a ubytovala ji v něm. Umístila jsem ubikaci do nejchladnější místnosti domu, aby měla co nejmenší problémy s aklimatizací. Nabídla jsem jí salát, trochu trávy, mrkev, mouku a grit, protože jsem zpozorovala, že si chce okousávat ulitu. Snad využije jemnou kůru k zahrabání a nabere trochu síly z potravy, zatím se ale nepokusila nic zkonzumovat. Doufám, že se mi podaří Marlenku (jak jsem páskovku pojmenovala) na jaře vypustit zdravou mezi ostatní šnečky. Pokusím se vás o ní dál informovat.

Obrazek

Marlenka byla nalezena po oblevě ve škarpě.

SEZONA 2007

31.10.2007 - všichni obyvatelé šnečína se ponořili do zimního spánku. Další události se tedy, pravděpodobně, budou dít až na jaře. Přes zimu budeme plánovat závody, přestavby, soutěže atd., takže se nebojte, že budeme spát s nimi : )

12.10.2007 -konečně nalezena Galloway, pobývala v keříku u plotu.

2.10.2007 - sezona se už pomalu blíží ke konci, několik zimomřivých hlemýžďů se už dokonce zahrabalo. Zvyšujeme dávky krmiva a chystáme úkryty na zimu.

18.9.2007 - všechna mláďata byla vypuštěna do výběhu.

16.8.2007 - Šnečín Radula CELKOVĚ PŘESTAVĚN, ZVELEBEN A ZKULTURNĚN!

                          (Rozměry 170cm x 100cm, pletivo-oka cca 1,5mm)

Obrazek

4.8.2007 - Z Horního Prysku dovezeni dva noví šneci Nagathan a Profesor Ikebara.

2.8.2007 - Radula rozryt krtkem - menší opravy, Chelsea nalezena v záhonu. Ze Žďáru nad Sázavou dovezeno 9 páskovek keřových ( zbarvení-všichni žluťáci).

30.7.2007 - Bohouš a Žofka nalezeni v "Mrtvém údolíčku".

24.7.2007 - uprchla Chelsea, Žofie a Bohuslav.

19.7.2007 - historicky první turnaj hlemýžďů zahradních pořádaný šnečínem Radula se konal na pozemku chovu. Více ZDE.

2.7.2007 - první velký výlet k potoku s Dunlopem a Rudolfem, do chovu zařazen hlemýžď zahradní Chelsea (nalezena u šnečína).

29.6.2007 - Bohuslav nalezen u sousedů.

26.6.2007 - při volném lezení v trávě mimo šnečín se ztratil Bohuslav.

18.6.2007 - do chovu zařazen mladý hlemýžď zahradní, pojmenován Shell, nalezen u MŠ Skalice.

7.6.2007 - první trénink s Dunlopem a Rudolfem-běh na 600mm. (Další obvyklé tréninky nezaznamenány).

25.5.2007 - šnečín totálně zahrnut mravenci-celkově přestavěn na nové, stinnější místo, zvětšen, přeměněn v jednu větší ohádku s "jídelnou".

Obrazek

21.5.2007 - do chovu zařaneni dva noví šneci-hlemýžď zahradní Dunlop a páskovka hajní Kiara (majitelka Michaela Doležalová-trvale ustájeni).

19.5.2007 - šnečín přestavěn (důvod-mraveniště) na jiné místo, 4 sekce.

15.5.2007 - utvořen prvotní seznam šneků (jména+druhy+datum zařazení ).

13.5.2007 - založen nový šnečín ve Skalici u České Lípy. Rozdělen do čtyř sekcí (páskovky+ plamatky, bílí hlemýždi zahradní, dospělí hnědí hlemýždi, mladí hlemýždi).Podklad tráva, dřevěné opevnění, odklápěcí pletivo.