Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK CHOVAT ŠNEKA:)

 

 V tomto článku se dočtete téměř vše, co potřebujete vědět o chovu "šneků". Celá rubrika se skládá z mých poznatků a zkušeností, takže se musíte sami rozhodnout, jestli se jimi budete řídit nebo ne - nikdy a nikým nebylo schváleno, že jsou správné!

 PRO RYCHLEJŠÍ HLEDÁNÍ INFORMACÍ KLIKNĚTĚ NA TÉMA:

Obrazek

Můj dům-můj hrad 

.

Ulitnatci, jak je všeobecně známo, sice nosí svůj domek přímo na hřbetě, přesto jim ale, chceme-li uchovat jejich pevné zdraví a vitalitu, musíme zajistit pohodlný příbytek vyhovující jejich potřebám. Na výběr máme hned ze tří základních možností: chov měkkýše v plastovém teráriu, v akváriu s odklápěcím pletivem nebo v klasickém venkovním výběhu. Ať už se ale rozhodneme pro kteroukoli z těchto možností, musíme zajistit:

 

1. DOSTATEK PROSTORU

Každé zvíře potřebuje pohyb, nenajdete tvora, který by si žil spokojeně v nadměrně omezeném prostoru. I šnečí bejvák tedy musí být natolik prostorný, aby nijak neomezoval volný pohyb našich chovanců. Plži o velikosti hlemýždě zahradního poskytneme 3-4 litry prostoru, menším druhům (cca o velikosti páskovky) 2-3 litry prostoru.

 

2. DOSTATEK ČERSTVÉHO VZDUCHU

Aby ve šnečínu příliš rychle nehnila potrava , netvořila se plíseň a neumírali šneci, musíme zajistit přívod čerstvého vzduchu do plži obývaného prostoru po celý den. Docílíme toho dostatečně velkými otvory ve víku terária a větráním místnosti, ve které je umístěno, nebo přiměřeně velkými oky v pletivu. Tato místa také pravidelně čistíme, aby zde nedocházelo k usazování nečistoty. Snažíme se také docílit ustálené pokojové teploty.

 

3. DOSTATEK VLHKOSTI

Plži se snaží před suchem co nejlépe chránit, a proto se při horkém počasí často ponoří do stavu zvaného estivace. Upadají tak do spánku, aby se vyhnuli přílišné ztrátě vlhkosti. (O přírodě trochu jinak, Steve Parker).  Možná  tak najdete v létě své šneky schované pod kameny, kůrou nebo v mechu, který je přímo zásobárnou vlhkosti, v ulitě zalepené tenkou blánou ze slizu. Není vhodné měkkýše přes den při takovém počasí budit vodou, nejlépe uděláte, nechálte-li je spát a počkáte si na večer. Dostatek vlhkosti zajistíme pravidelným kropením 2x denně (ráno a večer, kdy jsou hlemýždi nejvíc aktivní), umístěním mechového porostu do výběhu či terária (zadržuje vodu) a důmyslnými schovkami z přírodních větví, kamenů, listí nebo kůry, kam se mohou ulitnatci před vedrem ukrýt. Pokud se rozhodneme umístit jezírko, měla hladina vody v něm dosahovat ke kořenům dlouhých tykadel (nebezpečí utonutí ve větší hloubce).

Obrazek

 

Kropení provádíme brzy ráno a navečer.

Obrazek

Vaši plži ocení vlhký mech a dřevo jako úkryt před sluncem.

Obrazek

Mělké jezírko poslouží jako další zásobárna cenných tekutin.

 

 

4. DOSTATEČNOU HYGIENU

Šnečí domov musíme udržovat v čistotě, abychom zabránili rozmnožení plísní, bakterií nebo dokonce všemožných drobných breberek (a taky smradu). Šneci sami o sobě nezapáchají jako mnohá domácí zvířata, ale pokud se čištění jejich příbytku úspěšně vyhýbáme delší dobu, začne tlející terárium nelibě zavánět. Proto se soustředíme na pravidelné čištění stěn od výkalů, vyměňování substrátu a pečlivé vynášení nezkonzumované potravy. Plže jako takové není třeba pravidelně drhnout (stejně by po chvíli nebyl vidět rozdíl), jen občas lehce opláchnout pod SLABÝM proudem VLAŽNÉ vody.

 

Chov v teráriu

Je skoro jedno, jestli budete chovat šneky v plastovém či skleněném teráriu ( i když musím podotknout, že plastová bývají praktičtější díky jednoduchému uzavírání a menší hmotnosti). Nejprve vybereme vhodný příbytek (nejčastěji ve zverimexu) podle počtu a druhu plžů, které se chystáme chovat. Dno pokryjeme 20 cm vysokou vrstvou čistého substrátu pro chovné hlemýždě zahradní (pokud nekladou vajíčka stačí 10cm), 15 cm pro druhy o velikosti páskovky (pokud nekladou stačí 5-7cm), pro mláďata o hlemýždě zahradního  5 cm (podle stáří), mláďatům páskovek 1-2cm (opět podle stáří). Do prostoru vložíme kousek dřeva, kůru, mech, příp. misku na mouku. Článek věnovaný teráriím ZDE!

 

Obrazek

Plastové terárium

 

VÝHODY CHOVU V TERÁRIU: Snazší manipulace s plži i vybavením, lepší kontrola chovu, jednodušší čištění, možnost chovat šneky doma.

 NEVÝHODY CHOVU V TERÁRIU: Nutno dodržovat omezený počet zvířat, často problémy s malým prostorem, dostatečně silnou vrstvou zeminy pro kladení vajec či dostatkem vzduchu.

Terárium Vás bude stát : 200-700 Kč (plastová 200-300, u skleněných ceny stoupají). 

Chov ve výběhu

 

Rozhodneme-li se měkkýše chovat ve venkovním výběhu, bude pro nás asi největší překážkou samotná výstavba.   

 

MŮJ TIP NA VÝSTAVBU ŠNEČÍNA:

 

Potřebujeme: 4-8 dřevěných trámků (výška 20cm, délka 100-170cm, šířka 10cm), 2 prkénka o délce 170 cm, 2 o délce 100cm, 2 jako vnitřni oporu (délka závisí na šířce ostatních prkének), pletivo 170cm x 100cm s oky 1,5-2mm,  vodováhu, 8 šroubů, kladivo, vrtačku, 20 hřebíčků. Vhodná tedy bude návštěva pily, truhlářství nebo železářství.

Pozn.: Při výstavbě se nám bude hodit pomoc dalšího člověka.

 

1. Najdeme stinné, nejlépe rovné místo bez kořenů. Pokud je plácek porostlý trávou, celý jej důkladně vyplejeme, vytaháme kameny a jiné nežádoucí předměty. Následně místo zarovnáme lopatou nebo zahradnickými hráběmi.

Obrazek

Pro šnečín najdeme stinné, nejlépe rovné místo bez kořenů.

 

2. Z trámků  sestavíme na zvoleném místě obdélník tak, aby mezi dřevy nevznikaly mezery. Trámy můžeme podestlat hlínou, aby se šnečín nenakláněl. K tomuto měření použijeme vodováhu.

Obrazek

 

Na obrázku vidíte přestavbu starého šnečína-vyrovnávání trámků pomocí vodováhy.

 

Obrazek

 

Šnečín můžeme podle potřeby podestlat hlínou-nadzvedneme dřeva.

 

3. Pokud jsme zvolili trámky o výšce 10 cm, musíme na základová dřeva položit druhou vrstvu. Docílíme tak výšky 20 cm.

 

4. Sestavíme rám pro "síto", které bude zabraňovat plžům opustit šnečín a zároveň jej bude chránit před nezvanými hosty. Nejdříve tedy sestavíme základní obdélník z prkének (obdélník bude odpovídat rozloze výběhu), který spojíme pomocí šroubů a vrtačky (vhodná pomoc zkušenější osoby). Nyní do obdélníku umístíme  2 zbylá prkénka, která budou celé konstrukci oporou a budou zabraňovat spadávání pletiva do ohrádky.

Obrazek

 

Zhotovená konstrukce s opěrnými prkénky.

 

5. Z jedné strany na rám hřebíčky přibijeme pletivo. Upevníme ho i na opěrná prkna. Přečuhující okraje zastřihneme nebo odřízneme.

 

Obrazek

 

Na rám přibijeme tenké pletivo.

 

6. Pokud je ve výběhu kvalitní zemina, budeme pokračovat sázením mechu. Pokud ne, naneseme substrát. Hlínu pokropíme a položíme na vybraná místa vydloubaný mech, kameny, dřeva či jezírko. Článek o tom, jak osázet venkovní výběh, najdete ZDE.

 

ŠNEČÍN JE HOTOVÝ-MŮŽE PŘIVÍTAT NOVÉ OBYVATELE

Obrazek

VÝHODY CHOVU VE VÝBĚHU: Přirozenější prostředí, často možnost větších rozměrů, neomezená hloubka pro kladení a vývoj vajíček, za deště samozavlažování, lépe se daří rostlinkám, zčásti redukce výkalů-rozklad v hlíně.

NEVÝHODY CHOVU VE VÝBĚHU: Riziko vniknutí slimáka, jiného plže, hlodavce,mravenců nebo jiných breberek do chovu, zhoršení kontroly každého měkkýše, nebezpečí např. pádu větve na šnečín atd.

Vybudování  výběhu Vás bude stát: 200-600 Kč (podle toho, zda-li budete všechen materiál kupovat).

                      

Žrádlo prochází žaludkem

 

.

Dalším tématem, kterým se budeme v oblasti chovu ulitnatců zabývat, je výživa našich svěřenců. Pokud jim chceme zajistit dlouhý a šťastný život, musíme se postarat o to, aby přijímali vyváženou, plnohodnotnou stravu. Měkkýš o velikosti hlemýždě zahradního sežere denně asi 10g potravy, což  je jeho vlastní váha. 

Také šnečí stravování musí splňovat některé podmínky:

 

1. Podáváme vždy čerstvou potravu bez plísní nebo hniloby, nesmí být ošetřena žádnými chemickými prostředky či hnojivy.

 

2. Snažíme se krmit pravidelně, a to 2 x denně (brzy ráno a večer).

 

3. Krmnou dávku se snažíme odhadovat tak, aby se dostatečně nažrala všechna zvířata a zároveň tak, aby v ubikaci nezůstávaly zbytky potravy. 

4. Rostlinnou potravu podáváme ve zvlhčeném stavu.

 

Obrazek

Krmení podáváme ráno a večer, kdy jsou hlemýždi nejvíc aktivní.

KLASICKÉ, KAŽDODENNÍ KRMENÍ

 

Každý den podáváme plžíkům čerstvě natrhané rostliny jako je smetanka lékařská (pampeliška), ptačinec žabinec, svlačec, kopřiva, lopuch a jiné plevelné rostlinstvo. Nabízíme  tak alespoň něco z přirozené potravy volné žijících šneků.

Obrazek

Obrazek

      Smetanka lékařská                                                                Svlačec

 Na šnečím jídelníčku nesmí chybět vitamínové bomby-bohaté dávky ovoce a zeleniny. V této oblasti si můžeme s pestrostí opravdu pohrát, zatím mi není znám jediný druh těchto plodin, který by byl pro měkkýše jedovatý. Podáváme tedy porce hlávkového salátu, zelí, okurek, mrkve, ředviček i jejich listů, celeru, papriky, jablek, hrušek, slív, melounů, třešní, angreštu, hroznového vína, broskví, nektarinek nebo malin.

Pozn.: Jen vy sami poznáte, které potraviny Vašim plžům chutnají a které naopak konzumovat odmítají. Nejčastěji ale mají problémy s kyselostí-citrony, pomeranče nebo mandariky nejsou příliš oblíbené.  

Obrazek

Pestrá a vyvážená strava udrží vaše ulitnatce čilé, zdravé a v kondici.

DOPLŇKOVÁ KRMIVA

Plži potřebují pravidelně dodávat do těla vápník, který využívají ke stavbě své ulity (ta je z uhličitanu vápenatého). Důležitý je tedy zejména pro mladé jedince ve vývinu, ale k porušení schránky může dojít u šneka jakéhokoli věku. Proto umístíme do chovu zdroj vápníku, jako je např. sépiová kost nebo GRIT (k sehnání v chovatelských potřebách).

Velmi vydatným doplňkovým krmivem je MOUKA, kterou podáváme obden v mělkých miskách, nevlhčíme. Tato potrava šnekům pomáhá přibírat na váze a zlepšovat stavbu ulity. 

 

.

Bude zima,bude mráz...

Krásné léto žravých hlemýžďů nám přinese samé radosti, neplatí to ovšem o jiném ročním odbobí-o zimě. Jak jistě víte,  hlemýždi přečkávají  zimu v tzv. zimním spánku, kdy si zalepí "vchod" (prostor mezi obústím) pevnou blánou z uhličitanu vápenatého a zahrabou se do hlíny. Článek zaměřený na zimní spánek ZDE!

   

Co bychom si měli rozmyslet aneb PRO a PROTI

.

Pokud jste si přečetli všechny radosti i strasti chovu plžů, měli byste zvážit některá další fakta ohledně šneků:

ČASTÉ TRABLE

1. Mám vše potřebné k chovů šneků?

2. Nepřestane mě můj plž bavit?

3. Nevadí tento živočich někomu z rodiny?

4. Mohu se o něj pravidelně starat? (Není vhodné chovat šneky v uzavřeném prostoru např. na chatě, kam jezdíte jen o víkendu-trápení!!!)

5. Mám k dispozici místo, kde se může šnek správně zazimovat?

VÝHODY

1. Šneci nezapáchají a jsou poměrně nenároční na chov a nezpůsobují potíže alergikům.

2. Šnečí sliz má podle nejnovějších výzkumů blahodárný vliv na lidskou pokožku.

3. Šneci jsou prostě super!

Jak vybrat ty pravé

.

Nyní se můžeme vydat za slizovou stopou. Největší výběr budeme mít po dešti, nejlépe brzy ráno. Představí se nám tak všichni plži  v celé své kráse. Pokud chceme závodníka, měli bychom dát přednost mladším jedincům, jinak ale věk nehraje roli ( mladí ulitnatci mají často nedotvořené obústí, barevnou, celistvou ulitu, starší plži mívají naopak vyšisovanou, často až bílou ulitu s rýhami.)

Obrazek

 Šnečí babička Justýnka.

Obrazek

Mladá páskovka s ještě nedotvořeným obústím.

Druh plže volíme podle prostoru, ve kterém budeme měkkýše chovat, a počtu jedinců. Na výběr máme z mnoha možností (více v rubrice Druhy šneků).  Vybíráme zdravé, aktivní ulitnatce bez vážnějších zranění, s rovnými parůžky a celistvou ulitou. Někteří šneci po styku s rukou ihned zalézají do ulity, jiní se po ní naopak odvážně vydají prozkoumávat. Je jen na budoucím majiteli, zda-li si raději vybere šneka nebojácného, nebo si dá práci se zvykáním stašpytla  na nové věci.

Když chcete mít 

  Šnečích dětí jako smetí

 

.

Pokud jste se rozhodli rozšířit svůj šnečí chov, potřebujtete k tomu alespoň dva dospělé (od 2 let stáří nahoru) jedince stejného druhu. Nemusíte si dělat starosti se sháněním rozdílného pohlaví, jedná se totiž o hermafrodity, což znamená, že mají samčí i samičí orgány. Samotný jedinec se ale nemůže oplodnit. (Více o rozmnožování  v rubrice Takový je šnek). Pokud si tedy partneři padnou do oka, spáří se a nejdříve po dvou týdnech nakladou do hlíny vajíčka. Na malé šnečky si budeme muset minimálně další dva týdny počkat.

Obrazek

Tato vajíčka nakladly plamatky lesní Forrest a Cloudy.

Šnečí mláďátka máme za chvíli dní na světě, vypadají, jako by dospělým z oka vypadla, akorát jsou nesrovnatelně menší. Máme-li ulitnatce umístěné v teráriu, budeme jen zvyšovat dávky krmiva a pozorovat vývoj miminek, z výběhu bychom však měli šnečky odebrat do bezpečnější (a bezúnikovější) ubikace.

Pozn. : Při manipulaci s mláďaty buďte ohleduplní ke křehkým ulitkám. 

Obrazek

Malí plžíci jsou oproti dospělcům nesrovnatelně menší.

Mláďata krmíme v podstatě stejně jako velké šneky, mouku ale doplňujeme každý den (růst+dobrý vývin ulitky). Terárium vlhčíme.

Obrazek

Jednonozí otesánci potřebují mnoho potravy každý den.

.

 Vy a váš šnek 

Pokud jste postupovali podle našeho článku, máte svého sličného ulitnatce v neméně sličném příbytku a těšíte se, co že to s ním budete moci podnikat :) Ale vše chce svůj čas a ten musíme dopřát právě hlemýžďům, u kterých je jejich nevelký vztah k rychlosti dobře známý. Necháme tedy našeho svěřence na nové prostředí zvyknout, příjemný pocit jistě navodíme listem salátu nebo pampelišky.

Druhý den se můžeme pokusit o první delší kontakt se šnekem. Je vhodné ruku navlhčit, plži to bude jistě příjemnější. Ruku položíme před hlemýždě. Pokud na ni ihned poleze, máme skoro vyhráno. Pokud se neznámé věci bojí a uhýbá, uchopíme jej za ulitu a položíme si ho na dlaň.

Jak držet šneka: Pokud chceme plže zvednout z mokrého povrchu, uchopíme ho za nejšiřší část ulity (tzn, tam, kde je jevíce závitů). Pokud bychom totiž tlačili na schránku v blízkosti obústi, hrozilo by (hlavně u mladých plžů) porušení-ulita zde dorůstá.   Pokud šneka zvedáme z povrchu suššího, možná půjde těžce "odlepit" a my opět riskujeme s jeho zdravím. Nabídneme mu tedy ruku, případně se dotkneme prsty jeho hmatových tykadel, aby si jí všimnul, a část nohy nadzvedneme. Poté bude snazší a bezpečnější šnečka odlepit.

Obrazek

Správné držení plže

Obrazek

Hlavně u mladých jedinců si musíme dát pozor na to, abychom netlačili na dorůstající část ulitky.

Obrazek

Pokud se plž nechce odlepit od povrchu, je lepší mu nabídnout prst než tahat za schránku.

Když už máme šnečka na ruce, necháme ho prozkoumat nové prostředí a pak plžíka vrátíme do terária. V prvních dnech opakujeme kontakt s ním max. 1x denně na pár minut.

Začíná zábava: Asi po 4 dnech můžete plže bez problémů zvedat, předkládat mu různé předměty, aniž by se jich lekl a zalezl do ulity. Nyní s ním můžeme zkoušet různá cvičení, jako drobné oddalování jednoho prstu od druhého (protažení šnečí nohy), lezení po provaze, větvi nebo ve vodě (opět poukazuji na to, že hladina vody smí dosahovat jen ke kořenům dlouhých tykadel). Hlemýždi předlkádáme různé prolézačky (tipy na vlstní výrobu ZDE).

Všeho moc škodí:  Cvičení a hry se šnekem nikdy nesmí přerůst v nepřetržitý nátlak na plže ze strany majitele a zkoušení toho, co všechno tento ohebný tvor vydrží. Kontakt provádíme v řádech několika minut, max. 1 hodinu. Vždy necháme plži NEJMÉNĚ 1 den v týdnu volný, tzn. že na něj vůbec nebudeme chmatat.

Šnek jako závodník: Pokud se chceme se šnekem účastnit závodů a výstav, musíme naplánovat tréninky tak, aby nebyl příliš vyčerpán a zároveň byl dostatečně připraven na změny prostředí. Zkoušíme překonávání hladkých překážek, rovné lezení po linoleu nebo po provaze či bambusu. Trénink provádíme ve stinném prostředí. Opět upozornění: nepřeháníme délku cvičení, necháváme dny volna. Na závody plže přepravujeme v prostorné a provzdušněné přenosce, zajistíme dostatek vlhkosti. Nezapomínáme na motivaci (poslouží salát nebo pampeliška). Článek věnovaný šnečímu závodění zde.

Obrazek

Šnek jako kamarád:   Ať už se rozhodneme se šnekem závodit, vystavovat ho, odchovávat mláďata nebo z něj udělat příjemného společníka, musí být vždy setkání Vás a vašeho plže příjemným zážitkem. Pokud se Vám podaří brát šneka jako kamaráda (a to samé i vašemu ulitnatci), užijete si spoustu zábavy!