Jdi na obsah Jdi na menu
 


PROBOUZENÍ ZE ZIMNÍHO SPÁNKU

Plži se u nás probouzejí na začátku dubna, výjimečně už v březnu. Jakmile se totiž teploty pohybují delší dobu okolo 10°C, jejich životní funkce se zase naplno aktivují a šnek odstraní víčko, kterým si na podzim zalepil ulitu.

Obrazek

 Obrazek

Pro probuzení jsou plži dehydratovaní a vyhladovělí, chybí jim také vápník. Průměrný plž totiž ztratí až 15% své původní váhy během hibernace a dostat se do původní formy mu bude trvat několik týdnů. Proto mu poskytneme dostatek vlhkosti, potravy a sépiovou kost, kus omítky nebo grit. V prvních týdnech jej také nebudeme příliš namáhat.

OTÁZKY A ODPOVĚDI:

 Proč jsou často k vidění víčka hlemýžďů na jednom místě?

Šneci drží spolu a tak se i hromadně zahrabávají. Může to být způsobeno i tím, že je dané místo v závětří nebo v přírodním dolíku, kam nefouká vítr a je menší pravděpodobnost, že šnečka přes zimu z úkrytu doslova "vymele". Na jaře zde tedy nalezneme uzávěry šnečích úkrytů.

 Jak to, že se šnek přes zimu v uzavřené schránce neudusí?

Víčko uzavírající ulitu je trochu prodyšné, a tím, ža šnek sníží své životní funkce (tzn. i dýchání) na minimum, si vystačí i s tak malým množstvím vzduchu, které víčko propustí.

 Proč tedy tolik ulitnatců zimu nepřežije?

Většinou jde o starší šnečky, kteří si již nedokázali vytvořit dostačující ochranu před zimou anebo se nezahrabali dost hluboko. Příroda je příroda a proto i z mladých jedinců přežívají jen silní plži. 

 Jak plž pozná, že už se má probudit?

Díky prodyšnosti uzávěru plž  vnímá teploty okolí. Jakmile se tedy začnou pohybovat mezi 8-10°C, je přesvědčen o tom, že přichází jaro. Pokud je tedy v zimě velká obleva a teploty šplhají nepřirozeně nahoru, může se stát, že zmatený plž vyleze.

 Bude se ale pak moci znovu zazimovat?

Bohužel ne. Šnek vyčerpá na podzim všechnu svou zásobu vápníku na stavbu víčka, nyní ji tedy nedokáže znovu rychle nabýt. S největší pravděpodobností zimu nepřežije.

 Mohu  vzít příliš brzy probuzeného šneka domů?

Ano, pokud máte k dispozici terárium a potravu, je to způsob, jak mu můžete pomoci.

 Proč si tedy neberou všichni chovatelé své šneky na zimu do tepla?

Není to přirozené. Šnek potřebuje zimní spánek, je tomu odpradávna uzpůsoben a myslím si, že nemáme právo na to mu jeho zvyklosti měnit. Přílišné zasahování do šnečího světa by také mohlo způsobit přemnožení a plži by (teoreticky) mohli narušit celý ekosystém. Je snad lepší vědět, že náš šneček žije pravým šnečím, byť možná trochu krátkým životem než držet svého svěřence vzhůru chtě nechtě. Navíc většina plžů zimu v domě také nepřežije. 

           SAMÉ ZDRAVÉ ŠNEČKY PŘEJE VŠEM CHOVATELŮM DO NOVÉ SEZONY ŠNEČÍN RADULA

Obrazek

Fotografie:www.weichtiere.at, T.H.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zimní spánek šneka

(\fanda, 23. 3. 2018 22:04)

prosím o odpověď na otázku zda-li je nutné aby šnek měl zimní spánek když se chová doma v bytě, kde má dostatek vlhkosti, potravy i větrání a samozřejmě je o něj pečováno, děkuji za odpověď

Šnek

(Jiří Bouček, 21. 3. 2017 20:16)

kdiž je šnek přilepený k misce je to dobře ?

fhtffgfdgh

(jachym, 30. 9. 2016 20:10)

Dfgtjfgg

játrovka

(vvfg, 17. 5. 2015 18:54)

Jak poznáte Játrovku.

Achatina a zavíčkování

(Achatina, 27. 12. 2013 19:34)

Nejsem si jistý nemožným opakováním zavíčkování u achatin. Viděl jsem totiž u zazimovaného šneka (při pokojové teplotě) po několika měsících zbytky asi od 3-4 víček. K zavíčkování dojde i z důvodu suchého prostředí, klidně i v létě.

ŠNECI

(Radula, 13. 3. 2008 19:21)

Jak se vám líbí, že každý měsíc bude k přečtení nové téma o šnecích? Máte nějaký nápad nebo prosbu?

Re: ŠNECI

(Kryštof, 4. 11. 2012 10:57)

Chtěl bych se zeptat jestli se má fulica (achatina) zazimovat někde jsem četl že to není zdravé a že je to vyčerpává.

keramzit

(Jana Há, 22. 9. 2011 7:30)

mohla bych se zeptat kdybych dala do venkovního výběhu pro šneky keramzit(jsou to takové kuličky které když je dáte do vody tak tu vodu nasáknou a udržuje to vlhkost.) jestli by jim to nevadilo nevadilo

šnečkové

(adík, 16. 3. 2011 15:58)

hele, chystám se chovat šneččí miminka ale až příjde zima, jak jim můžu pomoct? prosím porad.

AHOJ

(TERKA :), 23. 8. 2009 20:29)

AHOJ KDYŽ JSEM SE ŠNEKAMA ZAČÍNALA NAŠLA JSEMSI MOC STARÉHO ŠNEKA A ON SE ZAZIMOVALA V LÉTĚ SE NEPROBUDIL ODKLOPILA JSEM TEDY VÍČKO ALE ZJISTILA JSEM ŽE CELEJ ZHNILEJ A HROZNĚ SMRDĚL TAK NEVÍM ČÍM TO BYLO PORAD MI PROSÍM A JEŠTĚ MÁM JEDEN DOTAZ MÁM TEDKA TŘI ŠNEKY DVA MLADÉ PÁSKOVKY HAJNÍ A JEDNOHO HLEMÝŽDĚ ZAHRADNÍHO VE STŘEDNÍM VĚKU ALE BOJÍM SE ŽE ZIMU TAKY NEPŘEŽIJÍ A MÁM STOHO STRACH JAK BYCH MOHLA PRO MOJE ŠNEČKY ZAJISTIT ŽE NA 100 PROCENT PŘEŽIJÍ? VÍM ŽE TO TU MÁŠ NAPSANÝ ALE NAPIŠ MI TO PLÍSKY A JEŠTĚ NĚCO CO MÁM DĚLAT KDYŽ MÁM POCIT ŽE PÁSKOVKY NEŽEROU ALE PŘITOM JEDNA DNES VYLUČOVALA PORAD MI CO SI O TOM MÁM MYSLET? NAPIŠ NA terezka.hot@seznam.cz

POZDRAV OD ŠIMUTY ZE SKALICE

(MIŠUTA, 2. 5. 2008 9:13)

AHOJ JE TO OHROME KRASNE MOC SE MI TAKOVE STRANKY LÍBÍ A DEJ TAM I VYROCI RADULI