Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK ZAŘÍDIT TERÁRIUM?

V tomto článku se zaměříme na to, jak vybavit šnečí terárium, aby plžíkům vyhovovalo, dobře se udržovalo a zajímavě vypadalo.

Co by mělo splňovat každé terárium?

 • vždy používáme terárium s víkem (může se stát, že šnek v pokoji zaleze někam, kde ho nenajdeme, a uhyne)
 • terárium musí mít otvory na vzduch (podle mě jsou proto výhodnější plastová terária než skleněná)
 • prostor musí být uzpůsoben druhu a počtu chovaných šneků (plži o velikosti hlemýždě zahradního poskytneme 3-4 litry prostoru, plži cca o velikosti páskovky 2-3 litry prostoru)

Jaký zvolit substrát?

Přestože se používá velké množství různých druhů, uvedu jen dva nejběžnější:

 • humus-obsahuje hodně organické hmoty, kousky kůry a listí→je tedy zásobárnou živin, pomáhá udržovat vlhkost a dobrou půdní strukturu. Je ideální, chceme-li do terária zasadit živé rostliny. Nejvhodnější je kupovat jej v zahradnictví, protože vydloubneme-li si ho někde sami, s největší pravděpodobností si do šnečího příbytku zaneseme nějaké škůdce. 

  Obrazek

 • kokosová drť- má vlastnosti podobné humusu, je ale mnohem jemnější. Dobře drží vlhkost a není kyselá. Kupujeme ji nejčastějí ve zverimexu dehydratovanou a stlačenou→nutné ji doma ponořit do vody.

  Obrazek

 • nevhodné jsou jakékoli písky, kamínky, půdy s přídavkem pesticidů

Dno pokryjeme 20 cm vysokou vrstvou čistého substrátu pro chovné hlemýždě zahradní (pokud nekladou vajíčka stačí 10cm), 15 cm pro druhy o velikosti páskovky (pokud nekladou stačí 5-7cm), pro mláďata o hlemýždě zahradního  5 cm (podle stáří), mláďatům páskovek 1-2cm (opět podle stáří).

Jaké potřebuji vybavení?

 • jezírko-poslouží jako zásobárna tekutin, můžeme si vybrat ze široké škály tvarů, barev a materiálů, nikdy ale nezapomínáme na pravidlo, že hladina vody dosahuje ke kořenům dlouhých tykadel nejmenšího obyvatele.
 • miska na potravu-není nutná, výhodné ale je, že nedochází ke styku potravy s půdou a tím pádem ani k plesnivění substrátu.
 • kořeny a větve-šneci po nich rádi lezou, často se na nich přichytí a spí nebo je okusují. Můžeme si najít vlastní nebo zakoupit.

  Obrazek

 • rostliny-můžeme zasadit přímo do půdy nebo vložit v květináčích. Potřebujeme rostliny, které dobře snáší vlhkost-lze použít i naprosto běžné plevelné rostlinstvo nebo např. břečťan.
 • můžeme terárium zkrášlit nejrůznější dekorací-kameny, kůrou... 
 • nutné jsou samozřejmě také zdroje vápníku-sépiová kost apod.

Jak terárium udržovat? 

 • terárium rosíme
 • potravu měníme každý den za novou
 • terárium prvidelně čistíme
 • kontrolujeme, jestli není potřeba vyměnit substrát nebo jestli se nevyskytli nějací parazité 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Cisteni

(Lucifuk, 5. 8. 2012 12:31)

Jak casto a jak se ma terarko asi cistit?

Terárko-zazimování

(M., 23. 7. 2011 21:58)

Když chovám šneka v terárku v paneláku. Musím ho zazimovávat, nebo jenom stačí zmenšít krmení a světlo? Díky :-) M.

Re: Terárko-zazimování

(Lucifuk, 4. 8. 2012 20:19)

Cituju ze clanku o zazimovani: Chceme-li zazimovat šneka, který žil doposud v bytě, přestaneme kropit, snižujeme postupně dávky krmiva a teplotu v teráriu (je potřeba chladnější místnost). Až se plž v substrátu zazimuje, necháme ho v chladu (ne v mrazu) a nebudeme měnit podmínky (teplota, vlhkost). Na jaře začneme terárium rosit a postupně zvyšovat teplotu.

ahoj

(šnekdomašov, 10. 5. 2012 21:33)

starám se dobře o šneka když:na noc jsou 3 jedinci v 3 litrové skleničce z dírkami a přez den3 metrovém výběhu?

Re: ahoj

(Lucifuk, 4. 8. 2012 20:13)

Myslim si, ze pres noc to v pohode prezijou, ale kdyby jsi chtel/a, muzou byt v tom vybehu aj pres noc i kdyz te chapu, ze nane chces videt.

Šneci

(juli666, 6. 11. 2011 19:18)

Chtěla bych se zeptat jestli můžou být dv šneci různého druhu v jednom teráriu.Prosím o hodně rychlou odpověď.

Re: Šneci

(stelca, 7. 7. 2012 15:27)

Ano můžou.

krabice

(Jana Há., 5. 5. 2011 20:04)

Mohu se zeptat šnečínu Radula jestli mohu chovat šnečky v krabici od bot na dně mám igelitový sáček a hlínu a stěny a víko mám vylepené izolepou. mají tam: okna, klacíky, bazínek, jídlo kašičku ze sépiové kosti a piškotu, kameny přiměřené velikosti, sépiovou kost a plastový květináč jako boudičku. a v té druhé: vápenou kašičku,mech bazínek s kamínky, jídlo, sépiovou kost a taky mám kna dno vyložené igelitovým pytlíkem. PROSÍM RYCHLOU ODOVĚĎ JESTLI SE O NĚ STARÁM DOBŘE.

Re: krabice

(stelca, 7. 7. 2012 15:22)

Všechno co tam máš je správně.Ale měl bys mít místo krabice něco plastového nebo skleněného.Šneci totiž můžou sežrat papír.

Hlína

(Klára, 11. 3. 2012 15:37)

Co se může stát, kdybych místo kupovaného substrátu použila hlínu z kompostu či ze záhonu? Děkuji předem..

Akvárium

(Niky., 19. 11. 2011 11:27)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda jde šnečky chovat v akváriu bez vody.Děkuji za odpověď.

Re: Akvárium

(www.africtisneci.estranky.cz, 18. 2. 2012 16:04)

ano dají se tam chovat ale musíš mít nějaké víko s dírkami na vzduch aby ti neutekli a neudusili se

Dotaz

(juli666, 26. 6. 2011 15:14)

Mohu se prosím zeptat jastli je jantarka obecná vhodná pro chov v terárku?Prosím o odpověd.

Odpověd na dotaz opouštím šneka

(ann, 3. 2. 2011 12:01)

Já ho taky opoštím zjišťovala jsem i u zkušených šnekařů a nevadí to,ale musíš dát více jídla a dobrý bude i jezírko v kterém můžou pít .Když ovšem jedeš víc než na víkend zařiď šnečkům náhradníka za tebe.

web

(monika, 2. 1. 2011 16:28)

moje stranky o snecich-vodni i suchozemske www.extrasliz.estranky.cz jsou uz hotové.please mrknete se na ne a pridejte nejaky ten komentar

Odpovědi

(Radula, 11. 9. 2010 23:36)

Milí čtenáři, děkuji za pochvalu šnečína a jeho stránek. Jak jste se dočetli na úvodní straně, na webu již neprobíhají aktualizace, proto je většina dotazů na stránkách nezodpovězená (mimochodem-tato činnost rozhodně nepatří mezi mé povinnosti). K otázce ohledně substrátu: V článku se doslova píše, že "dno pokryjeme 20 cm vysokou vrstvou čistého substrátu pro CHOVNÉ hlemýždě zahradní (pokud nekladou vajíčka stačí 10cm)." Poznámka, že 10 cm je dostačujících, je tedy naprosto správná (v článku dokonce uvádím nižší doporučenou vrstvu hlíny pro druhy o velikosti páskovky). S přáním úspěšného chovu Radula

Odpověď na komentář: dotaz

(Snailworld, 16. 8. 2010 22:03)

Vzhledem na to že tu byli dva stejné komentáře doufám že si jejich odpovědi nepopletete :-)ale zpátka k tvé otázce. Taky mi připadá přehnané 20cm hlíny. Ani já tam tolik nemám mě úplně stačí 10. Jestli se ti tam nevejde ani 10 klidně dej ještě mÍň.

Odpověď na komentář: dotaz

(Snailworld, 16. 8. 2010 21:52)

Já myslím že by nevadilo kdybys šnečka každý víkend nechal doma. Ale musíš mu zajisti dostatek vody jídla i vzduchu. Nejlepší by byla nějaká šnečí kašička vydrží déle nez okurky a podobné jídlo. Recepty najdeš tady na Radule. Přeji ti hodně štěstí s chovem šnečka.

Otázky

(Snailworld, 16. 8. 2010 21:43)

Šnečín radula jsou fakt supr stránky i chov, ale jediná chybička je že tu nikdo neodpovídá na otázky! Nechápu proč, lidi sem dávají dotazy a zůstanou bez odpovědi?? Vaše povinost je i odpovídat, taky jsem sem jednou dala otázku a za dva měsáce mi odpověděla nejaká JANČA té patří dík. Bez urážka Radulo, ale to je vaše povinost odpovídat na otázky.

dotaz

(nekdo, 1. 5. 2010 18:52)

Chci se zeptat, jestli nevadi kdyz snecka opustim kazdy vikend.