Jdi na obsah Jdi na menu
 


JANTARKA OBECNÁ

(SUCCINEA PUTRIS)

 Jantarka obecná se v ČR vyskytuje běžně. Jméno má podle skořápky jantarové barvy. Dorůstá výšky 24mm a šířky 11,5mm. Její ulita bývá průsvitná, jantarově žluté až oranžové barvy s nadmutým posledním závitem. Protože vylézá  na horní části rostlin, je nápadná a všeobecně známá. Obývá většinou nivní stanoviště: břehy vod, bažiny, mokré louky a lužní les, pokud ji chceme chovat, musíme zajistit velmi vlhké prostředí. Žije převážně v nížinách a pahorkatinách. Běžně rozšířená je ve větší části Evropy, zasahuje do západní a severní Asie až k Amuru. U nás je rozšířena na příhodných stanovištích po celém území státu, často v početných populacích.

Obrazek

V některých krajinách pravidelně, u nás však většinou jako vzácnost najdeme jantarku, která je nositelem sporocyst motolice Leucochloridium macrostomum. Ta jako dospělý cizopasník žije ve střevě ptáků. Napadenou jantarku poznáme podle zduřeného tykadla, v němž se pohybuje žlutě a hnědě kroužkovaný cizopasník.

Obrazek

Text: www.biolib.cz, Světem zvířat-Bezobratlí1(Jan Hanzák, Ladislav Halík, Marie Mikulová)  Fotografie: Ondřej Zicha                                Kresba:  Antonín Pospíšil