Jdi na obsah Jdi na menu
 


PÁSKOVKA HAJNÍ

(Cepea nemoralis)

 Tato páskovka je rozšířena  prakticky po celé Evropě, od Itálie až po Britské ostrovy. Na severu zasahuje až do Norska a Švédska, na severovýchodě po Litvu a Lotyšsko, a na jihu a jihovýchodě až po Maďarsko, Srbsko a Ukrajinu.V ČR je známa převážně ze severních Čech. Obývá světlé vlhčí háje a řídké listnaté lesy nižších nadmořských výšek okolo 500 metrů nad mořem, velmi často se také objevuje na lokalitách s hustým lidským osídlením, například v parcích, v zeleni na sídlištích apod. Lze jí však nalézt také na hřbitovech, na železničních náspech, nebo na rumištích.

Obrazek

 Páskovka hajní se vyznačuje sytě hnědým obústím a prakticky stejnou šířkou ústí, jako je jeho výška. Dorůstá až 23 mm. Její ulita je velmi rozmanitě kreslená. Zvláště efektní jsou skořápky, které jsou na žlutém nebo narůžovělém podkladě lemované pěti tmavými spirálně točenými černými pásy. Kromě těchto zvlášť zdobených jedinců nacházíme jiné s menším počtem pásků nebo jen s páskem jedním či bez kresby. Tyto snadno zjistitelné znaky podléhající Mendelovým zákonům dědičnosti byly důvodem, proč byly různé formy páskovek kříženy už v  samých počátcích studia dědičnosti.

Obrazek

Variace zbarvení páskovek hajních.

Obrazek

Obrazek

Naši závodníci Nagathan a Profesor Ikebara jsou také páskovky hajní. 

Text: Časopis Fauna, Světem zvířat-Bezobratlí1(Jan Hanzák, Ladislav Halík, Marie Mikulová) Fotografie: Rostislav Horčic, Tereza Holatová