Jdi na obsah Jdi na menu
 


                         ČÍM OSÁZET ŠNEČÍ VÝBĚH?

 Ať chováte šnečka venku nebo doma, vždy by měl mít k dispozici venkovní výběh odpovídající  jeho přirozenému životnímu prostředí. Jak jste se už dočetli v rubrice Chov šneka, tento prostor by měla vyplňovat zemina, kůra, kameny a především vlhkomilné rostliny.

 Vlhkost, vlhkost, vlhkost

Nejvhodnějšími rostlinami jsou mechy. Nerostou do výšky, dobře se uchytí, rychle se rozmnožují a především dokáží zadržet velké množství  vody.  Mechy vypadají jako jemné a křehké organismy, ale ve skutečnosti jsou odolné a otužilé.Většině se  nejlépe daří na vlhkých, zastíněných místech, v lesích tvoří často husté polštářovité plochy, které dokonale překrývají hnijící pařezy a půdy. 

 Podle čeho vybrat mech

Kromě toho, že se nám rostlinka  musí líbit, vybíráme podle schopnosti zadržet vodu. Jak ale zjistíme, kolik vody daný druh mechu dokáže zadržet? Vyrýpneme chomáč mechu cca o průměru 15 cm a zhruba jej očistíme od hlíny. Doma mech položíme na noviny a necháme sušit 3-4 hodiny. Nesušíme na slunci ani na kamenech, jen v teplé místnosti. Usušený mech zvážíme na kuchyňských vahách a poté ponoříme celé rostlinky do nádoby s vodou (přijímají živiny-vodu-celým povrchem těla). Po 24 hodinách vyndáme, lehce vymačkáme tak, aby z něj nekapala voda, a zvážíme. Pak už jen spočítáme, o kolik se jeho celková hmotnost zvětšila oproti suchému mechu. Pokud se ale chcete této zdlouhavé procedúře vyhnout, může vám pomoci následující výčet nejběžnějších druhů mechů.

 Nejběžnější a nejvhodnější druhy mechů

POKRYVNATEC SCHREBERŮV

Dorůstá výšky 6-15 cm, tvoří volné, nesouvislé trsy. Pokrývá mnohdy velké plochy. Hlemýžďům se do něj velmi dobře kledou vejce, je měkký, vhodný k zahrabání.

 

Obrazek

DVOUHROTEC CHVOSTNATÝ

Dosahuje do výšky 5-10 cm, tvoří světle zelené, lesklé nekompaktní polštáře. Příliš vlhkým a mokrým půdám se vyhýbá. Plži se do něj rádi zahrabávají, rychle se rozmnožuje, krásně vypadá, nezadržuje však tolik vody jako pokryvnatec a měřík.

Obrazek

MĚŘÍK PŘÍBUZNÝ

Dorůstá výšky 8-15 cm, z plazivých podzemních oddenků vyrůstají hustě olistěné lodyžky a štěty s tobolkami. Často roste podél lesních potoků, zadržuje velké množství vody.

Obrazek

 Do výběhu můžeme zasadit také jiné vlhkomilné rostlinky, jako je např. ptačinec žabinec.

 Na jaře celý šnečín vypleníme (jen tehdy, jsou-li již všichni plži vzhůru a dočasně umístěni mimo šnečín), můžeme přidat substrát a hlínu donesenou z místa nálezu rostlinky, navlhčíme, rostlinky s kořínky poklademe na vlhkou půdů a zajileme. Lepší, než osázet celý prostor, je nechat volná místa, umístit do výběhu dřeva, kůru, kameny. Mech rozrostlý nejen po kamenech vypadá kouzelně a navíc je mnohem kvalitnější než mech vydloubnutý.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mládě Bohoušek

(Jana Há., 25. 4. 2011 16:58)

ahojky teďka mám 3 šnečky ale jedno je mládě ty dva páskovku žíhanou a plamatku nebo co toje mám ve velké krabici mají tam ten mech kameny bazínek hlínu klacíky jídlo i plstový květináč kam si vždycky večer zalezou. a toho malýho myslim že je to buď plamatka nebo šnek zahradní toho chovam v kulaté průhledné plastové krabičce a ten tam má jídlo klacíky 2 kameny a změřila jsem mu ulitu a obvod má 2 cm a MOHL BY MI NĚKDO PORADIT JAK SE MAM JEŠTĚ STARAT O TOHO ŠNEČKA A JESTLI SE O NĚJ STARAM DOBŘE?????

Začátečník

(Luuky, 29. 6. 2009 17:28)

Ja sem se řídil podle tvých rad a vyšlo mi to , chovám tam jenom hlemýždě zahradní ale myslím že se jim tam líbí.Starám sen o ně se svoji sestřenicí a mladším bráškou.Šneky máme opravdu rádi :)))

Začátečník

(Luuky, 29. 6. 2009 17:28)

Ja sem se řídil podle tvých rad a vyšlo mi to , chovám tam jenom hlemýždě zahradní ale myslím že se jim tam líbí.Starám sen o ně se svoji sestřenicí a mladším bráškou.Šneky máme opravdu rádi :)))

CHOV

(Radula, 11. 4. 2008 19:36)

Ahoj, já jsem taky dřív chovala šneky v jim příliš nevyhovujícím prostředí...tenkrát jsem si to ale moc neuvědomovala. Na stránky určitě mrknu, je dobře, že se šnečí společenství rozrůstá!

Chovám šneky

(Natalia, 11. 4. 2008 18:04)

Ahoj,já taky chovám šneky.Když jsem byla malá chovala jsem hlemýždě zahradní.Mívala jsem je v 10 litrovém kýbli bývalo jich tam 30 ,ale i 50 a když jsem přišla ze školy tak jsem je umyla a dala jsem šnečkum trávu :) Teď vym že bych jich měla chovat méně :) Jsem dneska nasbírala páskovky hajní nebo jak se jmenujou.Začínám s chovem znova.Dříve jsem je chovala jen v létě a napodzim jsem je vypouštěla.S kamarádkou máme blog tak se mrkni adresa: http://moji-snecci.blog.cz Šneky miluju!