Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠNEČÍ HYGIENA

Čistota vašeho chovu by měla spočívat nejen v údržbě šnečí ubikace, ale také v údržbě chovanců samotných. Možná vám příjde dodržování šnečí hygieny trochu přehnané, může však být prevencí některých problémů:

 • pravidelné čištění záhybů ulity od zbytků potravy a jiných nečistot pomáhá hlemýždě uchránit před parazity (napadnutí bývá pro plže často smrtelné)
 • při údržbě ulity objevíme i velmi nepatrná zranění→můžeme pak předejít tomu, aby se do poškozené oblasti dostaly nečistoty
 • na očištěné ulitě sledujeme, jestli je pevná, neloupe se nebo nevznikají praskliny, u mláďat kontrolujeme správný růst schránky

Jak často bych měl/a ulitu čistit?

 • čištění ulity dospělých jedinců provádíme 1x měsíčně
 • u šneků mladších 2 let čistíme méně často, dáváme pozor na křehké ulitky
 • u šneků mladších 6ti měsíců čištění neprovádíme vůbec

Co budeme potřebovat?

 • rozprašovač na rostliny (bez zbytků po hnojivech atd.)
 • jemný kartáček na zuby
 • dva kusy látky, gázy nebo kosmetické tampony
 • tuk (vazelína, olej...)

Jak budeme postupovat?

 1. Rozprašovač naplníme vlažnou vodou (voda by měla mít pokojovou teplotu) a jemně šneka osprchujeme. Buď použijte jemné mlžení, nebo nechte vodu z rozprašovače odkapávat, nikdy na šneka nestříkejte proudem vody!

  Obrazek

 2. Po navlhčení uvolníme nečistoty jemnými krouživými pohyby kartáčkem. Zvláštní pozornost věnujeme rýhovaným ulitám (např. u páskovky žíhané) a místům, kde se závity setkávají. Nikdy na ulitu příliš netlačíme, pokud šnek při čištění kartáčkem pění nebo zalézá, okamžitě přestaneme. U šneků mladších dvou let neprovádíme vůbec, ulita dorůstá a je velmi křehká. Tento krok vynecháme také v případě, že má šnek ulitu poškozenou. 

  Obrazek

 3. Vlhkým kusem látky setřeme nečistoty a jiným, nevlhčeným ulitu vysušíme.

  Obrazek

 4. V posledním kroku na ulitu naneseme tenkou vrstvu tuku. Ten schránku částečně ochrání před loupáním, které se někdy vyskytuje u starších jedinců. Pokud používáme tuhý tuk, jako je vazelína (někdy také borová mast), stačí ulitu jemně namazat prsty. Na nanesení oleje použijeme kus látky a dbáme na to, aby z ulity nestékal, případně můžeme po chvíli působení ulitu otřít suchou látkou.

  Obrazek

          Konečný výsledek

Nesmíme ale zapomínat, že ke krásné a zdravé ulitě přispívá nejen správná údržba, ale především výživa "zevnitř"- správné krmení a dostatek vápníku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zranění

(Karolína, 15. 3. 2017 19:54)

Můj šnek má jakoby v půlce nohy by ji mě naseknutou, jde to poznat tak že když leze tak je přichycen ve předu mezera a vzadu a tam jak má mezeru tam to má jakoby naseknuté. Jak mám tento problém řešit?
(Mám páskovku, je jí jeden rok)

potrava

(anonim, 24. 4. 2012 21:33)

a čím šneky krmit?jednou mi utekli a sežrali papír je to normální? děkuji za odpověd.

Re: potrava

(Lucifuk, 5. 8. 2012 17:27)

No, jestli si nevíš rady s jídlem, podívej se sem: http://www.radula.estranky.cz/clanky/chov-sneka.html
Určitě to tam najdeš, stejně jako já.

Re: potrava

(Hemi, 16. 3. 2015 20:51)

Krm je ovocem i zeleninou ( salátové listy , okurka , jablko ......).
A dej jim tam i sépiovou kost, aby nezemřeli.

Terárium zabespeči aby se útěk již neopakoval.
Šnečci když mají hlad tak snědí skoro cokoli tak jim hlavně nedovol jíst papír, kaši,piškot ....

Who

(Šnečín SnailForest, 30. 1. 2016 19:24)

Who je doopravdy nádherný! Tyto stránky si pročítám deno denně a to proto,že je leden,takže šneci nevylézají...U nás a zídce před domem jich po dešti leze mnoho :-) Dříve jsem měla šneky ale....Nestarala jsem se o ně nejlíp a nevytvářela jsem jim správné životní prostředí..Každopádně teď jsem si koupila dvě velké plastové krabice,mám kokosovou drť,sépiovou kost,přístup ke zdravému mechu,plno malých i velkých kamenů,klacíky,rozprašovač....Navíc jsem se rozhodla že si pořídím i Hlemýždě Zahradní,budu se snažit šneky množit a prodávat,vytvořila jsem si internetové stránky,a při dobrých teplotních podmínkách budou ve vnkovním výběhu,vlastně na terase,je tam totiž krásný stín a nelezou tam škůdci jako slimáci,kobylky,nebo jiné potvory,které by mohly šneškům uškodit....Ale zatím jsem tedy nenašla Plamatku Lesní,kterou bych vážně chtěla.....Ale pokusím se jít na jiná místa,abych náhodou nevyzbírala všechny šnečky :-)

ulity

(radka, 28. 9. 2015 22:14)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je normální, že jsme na jednom malém kuse lesa našli velke množství prázdných bílých ulit

ulitnatci

(Martina, 17. 9. 2011 20:00)

moc krásný stránky ,bez tedlech stránek bych se neobesla

poranění ulity

(Petra, 24. 5. 2010 10:13)

Dobrý den, včera jsme na polní cestě našli hlemýždě s poraněnou ulitou (odpadla celá přední polovina). Šneka jsme odnesli domů na zahradu - vylučuje, ale zatím nejí. Prosím o radu, jak se o takto postiženého jedince postarat. Děkuji.

šneci

(vanessa, 6. 9. 2009 13:34)

Já mám šneky na vysočině.Je možné ,že se zavíčkují dříve?

věk

(Radula, 1. 6. 2009 20:29)

Šneka, který ještě není dospělý (tzn. je starý méně jak 2 roky) je většinou celistvá, sytě zbarvená ulita, charakteristickým znakem je nedotvořené obústí (není "ohnuté" a pevné, nemá odlišné zbarvení-to hl. u páskovek, ulita je zde měkká a náchylná k porušení). Starší jedinci mají ulitu pevnou, často ale s postupujícím věkem ztrácí barvu a "vyběluje", někdy dochází k vybludnutí nohy (to můžeme pozorovat zejména u černotělých plamatek a páskovek s tmavou nohou).

věk

(Šnečín Tykadlo, 27. 5. 2009 12:10)

a jak se pozná u šneka,kterého jste našli venku věk?(nebo odhadne)

Čištění

(Radula, 18. 5. 2009 17:36)

Šneka jistě pampeliškou očistit můžeš, před natřením by se měla omýt důkladněji. Pokud tvůj šnek nemá s ulitou problémy, není to až tak důležité, hlavní je vždycky potrava.

dddd

(vanessa, 15. 5. 2009 14:09)

Šel by šnek čistit i pampeliškou? Teda protože já to tak dělám.