Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠNEČÍN RADULA

 HISTORIE ŠNEČÍNU

Šnečín Radula byl založen 13. května roku 2007, můj chov ale existoval již od roku 1998, jen pod jiným jménem. Nejdříve byli plži ubytováni v květináči u palmy, kde žili v jim dosti nevyhovujících podmínkách (i přes mou velkou snahu zhotovit jim kartonovou kavárnu nebo kino). V pokoji byli umístěni "načerno", lezli ale po stěnách i posteli, a přestože jsem je z nich pečlivě sundavala, lesknoucí se cestičky nezabránily katastrofě.

Vyhoštění hlemýždi naštěstí mohli zůstat alespoň na balkoně. Rozhodla jsem se jim vytvořit pořádý šnečín. Dřevěná zahrádka s přístřeškem-jídelnou-byla osázena skalničkami. V tomto příbytku se mi  podařilo poprvé rozmnožit hlemýždě zahradní i páskovky.  Chov jsem nazvala Šnečínem Šťastný domov : ) Zkoušela jsem pořádat pár závodů, ustájit někomu šneka...

Mezi svěřence, na které si pamatuji, patřil například:

KAREL IV. -páskovka keřová nalezená na hradě Karlštejn

LILI- hlemýžď zahradní aj.

Obrazek

 

 ŠNEČÍN DNES

13.května 2007 byl založen Šnečín Radula. Plži jsou chováni venku v ohradě o rozměrech 1 x 1,7 x 0,2 m, nepřesahujeme počet 40 jedinců různých druhů, z toho 15 mláďat a 7 soukromých šneků. Výběh je vybaven jezírkem  (h=1cm), má dřevěnou kostrukci a vršek chrání odklápěcí pletivo (oka-1,5mm).  Asi 60% šnečínu tvoří mechové porosty nejrůznějších druhů,  zbytek vyplňuje zemina, kůra a kameny. Krmíme a kropíme 2x denně, podává se zelenina, ovoce a další plodiny, mouka se podává obden, na podzim je k dispozici téměř neustále stejně jako sépiová kost. Výjimečně se podává grit. Přes zimu jsou šneci venku, zazimovávají se tedy přirozeným způsobem.

Obrazek

PROSTORY VYUŽÍVANÉ CHOVATELI:

 Samozřejmě chovatelská stanice sama-příbytek našich chovanců:

Obrazek

 Vedlejší výběh pro šneky vhodný při čištění, po tréninku, k umístění prolézaček a příjemnému trávení času pozorováním svého ulitnatce.

 !NUTNÝ DOHLED!

Obrazek

Závodní dráha využívaná jak při závodech, tak při tréninku je vždy k dispozici:

Obrazek

SLUŽBY

 • každoročně pořádáme výstavy a závody v nejrůznějších disciplínách, pokud se v nejbližším okolí nějaké konají, rádi se účastníme
 • mláďata prodáváme jen výjimečně, do dobrých rukou, neposíláme poštou
 • chovatelé si u nás mohou ustájit plže jakéhokoli věku a druhu, pokud si plže ustájí natrvalo (tzn. stanou se členy Šnečína Raduly-účastní se závodů atd.) neplatí, majitelé mohou plže navštěvovat po dohodě téměř kdykoli, brát si je ven, domů... Mláďata se chovají také venku, je však možnost ubytovat je max. na 2 měsíce po vylíhnutí v teráriu, než povyrostou
 • ubytování šneka "v hotelu" (tzn. po dobu několika dní):

  ...pro dospělé šneky (starší dvou let)

  • ve venkovním výběhu s ostatními plži
  • ve venkovním výběhu samostatně
  • v teráriu s dalšími plži
  • v teráriu samostatně

  Hlemýždi zahradní3,-Kč/den
  Páskovky hajní, keřové, žíhané2,-Kč/den
  Plamatky lesní2,-Kč/den

  ...pro mláďata (do dvou let)

  • pouze v teráriu

  Hlemýždi zahradní2,-Kč/den
  Páskovky hajní,keřové,žíhané1,-Kč/den
  Plamatky lesní1,-Kč/den

  ...s doplňkovými službami

  • pokus o připuštění jedincem stejného druhu (umístění do terária po celou dobu pobytu)

  !!!Není 100% úspěšnost!!! Platí se pouze za umístění do terária s chovným šnekem, ne za to, jestli ke spáření opravdu dojde.

  Hlemýžď zahradní bez PP (průkaz původu)4,-Kč/den
  Hlemýžď zahradní s PP 5,-Kč/den
  Páskovka hajní, keřová bez PP3,-Kč/den
  Páskovka hajní keřová s PP4,-Kč/den
  Plamatka lesní bez PP4,-Kč/den
  Plamatka lesní s PP5,-Kč/den

  • trénink plže po dobu pobytu (dráha, provaz, tyč, překážky...), celkem 10 min. denně, vše po dohodě s majitelem, možnost zvykání mláďat na ruku atd.

  Všechny druhy a věkové kategoriecena ustájení + 1,-Kč/den

 Samozřejmostí všech nabízených hotelových služeb je krmení a kropení 2x denně a každodenní kontrola zdravotního stavu s případným bezplatným ošetřením.

Za teplého počasí se šnek může bez příplatků účastnit hromadných či samostatných lázní, vše po dohodě s majitelem. 

Obrazek

Kontakt Snecin.radula@email.cz