Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠNEK A PODZIM

 Letošní sezonu jsme uvítali článkem o probouzení šneků ze zimního spánku, rozloučíme se s ní tedy tématem podobným-jak šnečí hibernace začíná.

Obrazek

HIBERNACE je stav, do kterého hlemýždi upadají, aby přežili chladné zimní měsíce. 

Jak by se měl zachovat chovatel? 

Šneky si přes zimu doma nenecháváme, zabraňováním přirozených zvyklostí více uškodíme, než pomůžeme. Výjimku tvoří pouze šneci, kteří by se s největší pravděpodobností zazimovat nedokázali (šnek ve podvyživený, šnek s nedostatkem vápníku pro tvoření víčka, šnek, který nebyl postupně zvykán na snižující se teploty...)

Ulitnatce vypouštíme do přírody nebo do venkovního výběhu nejpozději v září, aby si mohli postupně zvykat na měnící se počasí a chystat se na zimu. Samozřejmostí by měl být dostatek potravy, především vápníku.

Až se první zimomřivci začnou zahrabávat, naneseme do výběhu vrstvu spadaného listí nebo kompostu-v mrazech bude šnekům pomáhat udržet teplotu. Ti, co se ještě do spánku neponoří, budou jistě nadšeni z příbytku plného rozkládajících se dobrot...

Ve velkochovech se zazimovaní šneci z hlíny vyjímají a ukládají se do sklepů, kde nemrzne. 

Chceme-li zazimovat šneka, který žil doposud v bytě, přestaneme kropit, snižujeme postupně dávky krmiva a teplotu v teráriu (je potřeba chladnější místnost). Až se plž v substrátu zazimuje, necháme ho v chladu (ne v mrazu) a nebudeme měnit podmínky (teplota, vlhkost). Na jaře začneme terárium rosit a postupně zvyšovat teplotu.

Obrazek

Co vlastně přes zimu naši šneci prožívají?

Podzimní dny, které se stávají kratšími a chladnějšími, jsou ulitnatcům znamením pro chystání tukových zásob na zimu.

Do spánku samotného se ponoří asi v říjnu, kdy  pro hrabání důlku hledají místo chráněné před větrem a porostlé trochou vegetace. Úkryt tvoří svalem nohy a jemným "vrtáním" ulitou, které kopání důlku podporuje. Nejšikovnějším hlemýžďům se podaří do díry položit (závity ulity směřují dolů) a důlek uzavřít tenkou vrstvou vyhrabané hlíny a vegetace. Vytvoří si tak velmi dobrou izolaci před chladem.

Nyní přichází hlavní úkol hlemýžďova konání: začne produkovat sekret z vápenných žláz v plášti a vytvoří  víčko (epiphragma).Víko je propustné,  protože jinak by se plž v ulitě udusil. (Prodyšnost byla dokázána pokusy-pokud se na víko zazimovaného šneka nalije vosk, hlemýžď se snaží víko vytlačit...prosím nezkoušet...)Další  izolací je vrstva vzduchu mezi víčkem a ulitnatcovým tělem. Zjistilo se, že s těmito opatřeními je šnek schopen přežít teploty sahající až k -40°C !

Obrazek

foto+infowww.weichtiere.at

Během zimy dochází  ve šnečím těle k mnohým fyziologickým změnám.    

V první řadě se šnek snaží zbavit co největšího množství vody (naopak po zbytek roku, hlavně v létě, se bude snažit zabránit ztrátám vody z jakéhokoli důvodu), protože při velkých mrazech se může voda proměnit v led a poškodit organismus. Kromě poklesu vody se zvyšuje poměr rozpuštěných částic ve vodě (velké molekuly v krvi se rozdělí na několik menších, např.u bílkovin)→tímto způsobem si šnek vyrábí vlastní nemrznoucí směs.

Hlemýžď chce během hibernace zachovat co nejnižší spotřebu energie, a proto ultlumí své životní funkce na minimum. Například tepová frekvence se sníží z 36 úderů/minutu na 3až4 údery/minutu, čímž se sníží spotřeba kyslíku na pouhá 2%!

Vylučování během zimy probíhá v ledvinách, kyselina močová je uložena v tkáni ledvin a vyloučena až po probuzení.

Navazující článek naleznete ZDE!

 Tento článek je poslední ze série témat měsíců. Doufám, že vám alespoň trochu pomohly v letošní šnečí sezoně :-) 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: snek

(josef iszwora, 6. 3. 2012 13:22)

šnek se může dožít až 7 let teda pokud je to achatina(africký šnek)

achatina immaculata

(monika, 3. 2. 2011 14:40)

ahojky chci se zeptat.mam doma sneka dala jsem je do dírkované krabice s troskou hliny.udelala jsem dobre.napiste na email slecna.valentova@seznam.cz nebo na extrasliz.estranky.cz

Re: achatina immaculata

(majka, 28. 6. 2011 11:41)

není to ideální protože nemá vodu kterou líže ze stěn a může (to není vždycky pravda) prokousat papír a utéct .Takže jestli si ho chceš nechat tak radši v něčem plastovym např.krabička od zmrzliny nebo terárko ze zveráče

Re: achatina immaculata

(Kinimod, 17. 8. 2011 21:45)

Nejsem sice odborník, ale nejlepčí je kokosová drť... :-)

zazimují i šneci afričtí

(Kinimod, 17. 8. 2011 21:44)

prosim mám šneka afrického bude zazimovat také???jestli jo tak co s tím mam delat???

skvěle

(Pvlína, 5. 5. 2011 8:50)

Ahoj musela jsem dělat biologocký protokol a ty máš opravdu skvělé stránky na kterých se toho hodně dozvíš mám tě uloženou jako v nejlepších stránkach biologie ohledně plžů atd .

ahoj

(Bleška, 27. 9. 2010 19:26)

chci se zeptat, když mam šneky celoročně doma a to v bytových podmínkach, zazimují se? Je pro ně zimní spánek důležitý? Nemam klasický český šneky, ještě sem nezjistila přesný původ, ale vypadaj obdobně jako africký.Děkuju

hmmm

(Natalie, 16. 9. 2010 14:54)

Bomba web.Málo kdo má šneky a tak skoro nikde není web:(ale tenhle je super chovám zahradního a pásovky a našla sem cca 1 týden starou na zahradě tak ji mám jinde ale chci se zeptat taky se zazimuje nebo ji mám nějak pomoct???

hmmmmmmmmmmmmm....

(nmgkj, 9. 6. 2010 19:56)

zajímavé skvělej web :-) tady je muj novej smjlík: (C:

Víko

(Radula, 18. 5. 2009 17:47)

Nevím, jestli myslíš po celý rok, nebo jen v době zimování....po celý rok je šnečín zakrytý drátěnou sítkou s malými oky. Stavba šnečínu je popsána v Chovu Šneka.

jooo

(vanessa, 15. 5. 2009 14:18)

Máš šneky venku něčím zaklopený nebo nemáš něáké víko?Odpověs mi prosím...

pro šnečkaře

(Radula, 8. 4. 2009 18:52)

Jak který, záleží na druhu, průměrná délka života šneků žijících u nás se pohybuje okoli 5 let....někde se udává i 7, ale z mých zkušeností je 5 pravdivější...

Věk

(Šnečkař, 6. 4. 2009 20:28)

pls jakýho věku se šneci průměrně dožívají?? předem dík za brzkou odpověd.

je to správně ?

(terka chovatelka, 12. 1. 2009 17:15)

zimuji šnečky v krabici s malou vrstvou suchého písku a navchu sena a nechávám krabici venku dělám to dobře? plísky odpověz jestli se zimují i 1 týden narození šnečci

prosím o radu

(terka chovatelka, 12. 1. 2009 17:12)

když se mi narodí mladí šnečci a jsou moc malinky a příjde doba zimování zazimují se jako každý dospelí plísky odpověz bud sem do komentařů nabo na můj e-mail terezka.hot@seznam.cz plísky odpověz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4