Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠNEK A PRÁZDNINY

Přestože období letních prázdnin je vrcholem šnečí sezony, na ulitnatce samotné v něm čeká nejedna nástraha, se kterou se musí vypořádat. Některým můžme předejít, jiné můžeme vyřešit a s některými si musí naši plžíci poradit sami. Snad vám (a hlavně vašim svěřencům) pomůže tento prázdninový článek.

PROBLÉM Č. 1: VLHKOST

Ano, ani zde se neobejdeme bez nepatrné zmínky o vlhkosti, která je pro plže tak důležitá. Horká, suchá letní období, se kterými se někdy o prázdninách setkáváme, jim mohou způsobit nemalé trable končící absolutní ztrátou vlhkosti-vyschnutím šneka a úmrtím. Proto se často ponoří do estivace (letního spánku), aby se této zrtátě vlhkosti vyhnuli, nebo se přes den zahrabou do mechu či hlíny, kde se drží vlhkost. Z tohoto stavu šneky nebudíme, pomáháme jim kropením ráno a večer, v době, kdy se vydávají za potravou. Nezapomeneme ani na kropení listnaté potravy, kterou podáváme ve stejnou dobu. 

Obrazek

NÁŠ TIP:

Dopřejte svým ulitnáčkům podvečerní lázně! Nejlépe se pro tyto účely hodí široká plastová nádoba, kterou nepravidelně vysteleme natrhanou trávou, pampeliškami a jiným rostlinstvem, aby vznikly jak mělčiny, tak "hloubky". Lázně však naplníme pouze tak, aby vodní hladina dosaholvala maximálně ke kořenům dlouhých tykadel u nejmenšího jedince (nebezpečí utonutí ve větší hloubce). Jestliže máme v chovu dospělé i mláďata nebo různě veliké druhy, je lepší použít dvě rozdílně naplněné nádoby. Je vhodné do vody položit kámen nebo větev, kam se budou moci odebrat ti, které už koupel omrzela.

Obrazek

Hloubku vody určujeme podle nejmenšího jedince.

S vlhkostí však můžeme mít také opačný problém. Pokud se letní počasí nedostaví a dny jsou deštivé, je nevhodné nechávat ve venkovním šnečíně hlubší nádoby, které se rychle naplní vodou. Odchováváme-li mláďata, skýtá nebezpečí i obyčejný květináčový kalíšek, který používá většina chovatelů. Když šnek spadne do vody, nemůže se přichytit na stěnu nádoby-zde mu bohužel slizová noha nepomůže.  

Obrazek

NÁŠ TIP:

Používáte-li misky na krmivo, aby se chov lépe čistil od zbytků potravy, je vhodné udělat na dně nádobky malou dírku, kterou bude odtékat voda při dešti. S plastovými miskami si poradíte lehce, u keramických si musíte dát pozor na to, aby se nerozkřápla celá.

Obrazek

Miska vpravo má na dně otvor, miska vlevo by ale mohla být (hlavně pro mláďata) nebezpečná.

PROBLÉM Č.2: DOVOLENÁ

Chystáme-li se odjet na dovolenou, nesmíme zapomenout na to, že šneci v uzavřeném prostoru vydrží bez péče v horkém počasí maximálně týden. Protože je většinou nemožné brát na cesty ulitnatce s sebou, bude se nám hodit poblíž bydlící známý, který se o plžíky postará (pokropí, nakrmí atd.).

Obrazek

NÁŠ TIP:

Najděte si šnečí hotel! Některé chovy nabízejí ustájení šneků po dobu vašeho pobytu mimo domov, někdy je ale obtížné takový šnečín sehnat.

Dobrý šnečí hotel poznáte podle toho, že je udržovaný, nenachází se v něm hnijící potrava, na daný počet plžů je prostor dostatečně veliký, je dobře zabezpečen proti úniku šneků z chovu.

Šnečín Radula nabízí ubytování :

...pro dospělé šneky (starší dvou let)

  • ve venkovním výběhu s ostatními plži
  • ve venkovním výběhu samostatně
  • v teráriu s dalšími plži
  • v teráriu samostatně

Hlemýždi zahradní3,-Kč/den
Páskovky hajní, keřové, žíhané2,-Kč/den
Plamatky lesní2,-Kč/den

...pro mláďata (do dvou let)

  • pouze v teráriu

Hlemýždi zahradní2,-Kč/den
Páskovky hajní,keřové,žíhané1,-Kč/den
Plamatky lesní1,-Kč/den

...s doplňkovými službami

  • pokus o připuštění jedincem stejného druhu (umístění do terária po celou dobu pobytu)

!!!Není 100% úspěšnost!!! Platí se pouze za umístění do terária s chovným šnekem, ne za to, jestli ke spáření opravdu dojde.

Hlemýžď zahradní bez PP (průkaz původu)4,-Kč/den
Hlemýžď zahradní s PP 5,-Kč/den
Páskovka hajní, keřová bez PP3,-Kč/den
Páskovka hajní keřová s PP4,-Kč/den
Plamatka lesní bez PP4,-Kč/den
Plamatka lesní s PP5,-Kč/den

  • trénink plže po dobu pobytu (dráha, provaz, tyč, překážky...), celkem 10 min. denně, vše po dohodě s majitelem, možnost zvykání mláďat na ruku atd.

Všechny druhy a věkové kategoriecena ustájení + 1,-Kč/den

Samozřejmostí všech nabízených hotelových služeb je krmení a kropení 2x denně a každodenní kontrola zdravotního stavu s případným ošetřením.

Za teplého počasí se šnek může bez příplatků účastnit hromadných či samostatných lázní, vše po dohodě s majitelem. 

Vzhled, rozměry a fotografie areálu naleznete ZDE, co se u nás děje nového TADY.

Obrazek

Kontakt Snecin.radula@email.cz

PROBLÉM Č.3: SLIMÁCI

Nechtění slimáci, kteří sežerou šnekům půlku večeře, trápí asi většinu chovatelů s venkovními výběhy. Mnohem větší problém než slimáci samotní jsou však nástrahy, které na ně chystají zahrádkáři. Šneci se sice "modrým granulím" a podobným hubidlům většinou vyhýbají, na náhodu ovšem nesmíme spoléhat. Proto je důležité, aby nám šnek omylem neuprchl.

PROBLÉM Č.4: KLADENÍ

Jednou z nejhezčích věcí šnečího léta jsou mláďata. Může se ale stát, že s příchodem vajíček přijdeme o dospělce, který někdy po nakladení vajíček zemře. To je právě jedna z nástrah  sezony, se kterou se musí šnek vypořádat sám. My můžeme zajistit jen to, aby kladl ve vlhku a s plným žaludkem.

PROBLÉM Č.5: ÚRAZ

Asi každý šnek utrpí za svůj život nějaké zranění, většinou to ale odnese ulita. Ulitnatci se s malými zraněními vypořádají lehce, jde-li však o velké poškození, dochází k úmrtí. My tomu můžeme předcházet tak, že nebudeme na ulitu při držení vyvíjet velký tlak a před kropením sundáme všechny přilepené šneky se stěn (voda naruší slizovou blánu, pomocí které jsou přichyceni, a šnek spadne-někdy na kámen apod.).

Pokud dojde k porušení tělíčka samotného, dokáže se plž ve velké míře opět regenerovat, záleží ale na tom, jestli se zranění týkají vnitřních orgánů (stejně jako při poškození ulity). 

Obrazek

NÁŠ TIP:

Pokud dojde ke zranění ulity, umístěte plže do terária vystlaného např. mechem, kde není hlína a jiné drobné částice, které by mohly zarůst do rány. Neustále podáváme jak listnatou potravu, tak hlavně mouku, a krmiva s obsahem vápníku (sépiová kost, grit, omítka...).

Obrazek

S přáním bezproblémové šnečí sezony Šnečín Radula

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Achatina

(Hemi, 16. 3. 2015 20:47)

A co kdybych k Vám chtěla dát Achatiny?